Slavonski Brod – grad znanja – 5 do 12 za obrazovni sustav

Objavio 11. svibnja 2017. Nekategorizirano Nema komentara

Koalicija HSS-SDP-HSU-HL-HSLS- NS-reformisti – Savez za Slavoniju i Baranju održala je tiskovnu konferenciju na brodskom Korzu ispred Strojarskog fakulteta. Tiskovnom konferencijom su upozorili na neodrživost stanja obrazovnog sustava, nedopustivo zaustavljanje kurikularne reforme od strane Vlade i nedovoljno  izdvajanje za obrazovanje u Hrvatskoj.

Roberto Lujić , kandidat Koalicije za gradonačelnika Slavonskog Broda je govorio o planovima i mjerama koje će povući nakon pobjede na lokalnim izborima 21. svibnja , rekao je : „S loklane razine ćemo povećati izdvajanja proračunskih sredstava za obrazovanje i osuvremeniti izborne predmete , naročito na STEM području što će rezultirati povećanom zaposlenošću. Osnovnoškolcima ćemo sufinancirati udžbenike u najvećem dijelu te poboljšati kvalitetu školskih obroka. Srednjoškolcima ćemo  riješiti probleme s prijevozom koji postoje. Na području visokog obrazovanja problem je kompleksan. Mnogi danas u Brodu govore o tom problemu bez poznavanja problematike i obećavaju nemoguće jer nisu upoznati sa svim činjenicama.  Slučaj je na rješavanju kod Ustavnog suda . HDZ je bio kočničar svih pozitivnih procesa sa Sveučilištem jer niti u Hrvatskom saboru nisi htjeli o Sveučilištu Slavonski Brod glasovati. Napustili su sjednicu. Jednako tako se ponašaju i oni koji obećavaju sveučilišnu biblioteku jer obećanje je samo obećanje. Bez izdvajana sredstava do promjena neće doći. Niti Grad niti Županija u svojim proračunima nisu planirali sredstva za projekt Sveučilište Slavonski Brod. Tavu praksu ćemo promijeniti. Sabornicima iz Brodsko-posavske županije poručujem vi donosite državni proračun u kojem treba planirati financiranje Sveučilišta Slavonski Brod nemojte izlaziti u tom trenutku iz sabornice na toalet“

Kandidat za župana Davor Vlaović je o problemu obrazovanja rekao: „Nema šanse za mlade bez kurikularne reforme, nema kvalitetnog obrazovanja bez ulaganja . Nedopustiv je da se svake godine smanjuju financijska , decentralizirana, sredstva za obrazovanje, u posljednjim godinama smanjenja su stalna a iznose  10-15% godišnje. To je nedopustivo i slavonske, brodsko-posavske škole moraju imati isti standard  školske oprema kao i ostale škole u razvijenijim područjima koja nisu pretrpjela ratna razaranja. Kao župan zalagat ću se da se Mreža škola ne mijenja i da sve područne škole u našoj županiji ostanu sa potrebnim standardom kvalitete . Ako škole s jednim učenikom postoje na otocima onda škole s malim brojem učenika moraju opstati i u Perkovcima, Prnjavoru ili u Godinjaku u našoj Županiji jer to naša djeca zaslužuju i to je šansa za spas sela i opstanak života u ruralnom prostoru. Ako odu roditelji i djeca gasi se i selo. Raditi ću na projektu Slavonski Brod – sveučilišni grad.“

Tiskovnom konferencijom, ispred Strojarskog fakulteta , simbola brodskog visokog obrazovanja i mjesta gdje su se obrazovali mnogi danas priznati stručnjaci s područja tehničkih znanosti, rekli su Slavonski Brod je studentski grad, a našim zalaganjem postati će i sveučilišni grad.

 

 

Ostavi komentar