OČUVANJE TRADICIJE: Pokladno jahanje u Tomici okupilo 50 konjanika

Objavio 17. siječnja 2016. Nekategorizirano Nema komentara

U selu Tomici, kod Slavonskog Broda, ove nedjelje 17. siječnja, održano je tradicionalno, peto po redu pokladno jahanje, koje su sjajno organizirali seljani Tomice, okupljeni u Udruzi „Vranac“ (za očuvanje narodnih običaja Tomice), uz suorganizaciju Općine Podcrkavlje i pokroviteljstvo Brodsko posavske županije.

Na svojim je konjima u nedjeljno jutro iz brojnih slavonskih sela u Tomicu stiglo 50 konjanika jašući tomičkim šorovima kojima je odzvanjala vesela šokačka pjesma i širio se miris pečene slanine, kobasice i ostalih slavonskih delicija što su ih pripremili vrijedne Tomičanke i Tomičani. U programu svečanog otvorenja nekoliko su prigodnih pjesama otpjevali članovi muške i ženske pjevačke skupine KUD-a Krešimir Šimić iz Podcrkavlja. Manifestaciju su potom otvorili načelnik Općine Podcrkavlje Tomislav Trtanj i župan Danijel Marušić. Prije početka same povorke, na sve konje i konjanike, Božji je blagoslov zazvao podvinjski župnik p. Josaphat Mosha.

Tomičani sjajni domaćini

Brojne okupljene goste pozdravio je župan Danijel Marušić podsjetivši na dugu tradiciju uzgoja konja u slavonskim selima i drevni običaj pokladnog jahanja koji seže u doba Vojne krajine, kada su graničari na Savi čuvali granicu od Turaka. Njima su pak Slavonci na konjima išli nositi hranu pa su se na povratku zaustavljali u selima kod svojih prijatelja kod kojih bi nešto pojeli i zapjevali. A, kako su i onda bila pokladna vremena, neki bi se konjanici maskirali u životinjska krzna, na sebe “kačili” zvona i tako bučno i veselo jahali seoskim šorovima. Tako je bilo i ove nedjelje: konjanici odjeveni u slavonske reklje zaustavljali su se kod kućedomaćina i častili se slavonskim specijalitetima. Bilo je kulina, kobasice, slanine, kolača, rakije, vina…Prozori na tomičkim kućama bili su nakićeni ručnim radovima zlatoveza, heklanja, šlinganja, ponjava… „Sv je to osobito fascinantno vidjeti, osjetiti kroz pjesmu, narodne nošnje, okićene kuće i konje, domaću slavonsku hranu sav taj trud i ljubav koju Tomićani pokazuju na ovoj manifestaciji koju treba održavati i podržavati i prenositi na mlađe generacije“, kazao je župan Marušić i potvrdio potporu Županije u tim nastojanjima. Na otvorenju manifestacije bila je i saborska zastupnica Ljubica Maksimučuk (HDZ) koja nam je kratko rekla kako će se u Hrvatskom saboru osobito zalagati za očuvanje tradicijske baštine i svega onoga što čini slavonsko selo, te osobito za oživljavanje poljoprivredne proizvodnje i ostanak mladih u Slavoniji.

Pokladna jahanja učiniti turističkim brendom

Očuvanje tradicijske baštine i običaje naših predaka na osobit način zagovaraju i u Hrvatskoj seljačkoj stranci čiji predsjednik za Brodsko posavsku županiju i zamjenik župana Davor Vlaović ističe koliko je to važno za opstanak sela i ostanak mladih na selu. „Tradicija uzgoja lipicanaca je još uvelike prisutna u našim selima, jer ljudi u tome vide i neku ekonomsku priliku. Ovakve manifestacije naime mogu postati turistički brend u Slavoniji, osobito u Brodsko posavskoj županiji koja prednjači po broju grla lipicanaca i po broju pokladnih jahanja na što smo posebno ponosni, osobito kad vidim ovoliko mladih koji vole konje.“, kazao je Davor Vlaović.

Uključiti što više mladih

„Naša udruga osnovana je krajem 2014. godine, broji oko 30 članova i cilj nam je očuvanje narodnih običaja Tomice, sela koje je nastalo još u 13. stoljeću. Imamo jao dobru suradnju s brojnim konjogojskim udrugama, posebice udrugom Slavonija i udrugom Lipicanac iz Ruščice koji nam puno pomažu. Želimo u udrugu učlaniti što više mladih koji će nastaviti čuvati bogatu tradiciju naših običaja, svakako i povećati broj konja kojih za sada nema puno. Osim pokladnog jahanja, počeli smo i s organiziranjem Čobanijade, gastro natjecanja u kuhanju slavonskog čobanca“, rekao je predsjednik Udruge Vranac Dražen Oroz. Nakon cjelodnevnog jahanja, za sve je konjanike i goste priređena slavonska večera, u Bećarskoj kući u susjednom Podvinju, a svim konjanicima dodijeljena su priznanja i pehari.

U općini Podcrkavlje prvi prioritet nova zgrada osnovne škole

Pokladno jahanje u Tomici bio je povod i za kraći razgovor s načelnikom Općine Podrckavlje Tomislavom Trtnjem (HSS), koji ističe kako „Općina podupire sve manifestacije, i pokladno jahanje, i Rakijadu i pučko crkveno pjevanje, ali i sve ono što mislimo da je važno za društveni napredak i stvaranje uvjeta za ugodan život naših ljudi svih naraštaja u našoj općini.“ „Da nam mladi ovdje stvaraju obitelji i ostaju važno je i obrazovanje i u tom smislu ove godine očekujemo i konačno rješenje svih neriješenih pitanja nove zgrade osnovne škole u Podcrkavlju, što je već nekoliko godina prvi prioritet Općine. Tu su dakako i ulaganja u infastrukturu, obnovu cesta, u planu je i izgradnja jednog društvenog doma koji bi ujedno bio i vatrogasni dom za što već imamo spremnu projektnu dokumentaciju, kao i još niz projekata za koje ćemo se kandidirati za financiranje iz EU fondova, jer sami ne možemo ništa s malim općinskim proračunom od svega 3 milijuna kuna izvornih sredstava“, rekao nam je načelnik Trtanj.

Ivica Vlašić

Ostavi komentar